Pomoc Dodawanie nowego dysku (chyba do SHR)

Discussion in 'Instalowanie, Bootowanie i Konfiguracja' started by Kinio, Mar 24, 2019.

Loading...
  1. Kinio

Kinio Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    11:10 AM
    Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS214+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Witam,
    posiadam DS214+ z jednym dyskiem 4TB. Nie pamiętam już jaki typ macierzy wybrałem przy instalacji DSM.
    Jako że skończyło mi się miejsce to dokupiłem dysk 8TB i włożyłem go do NASA, przy wyłączonym urządzeniu. Po uruchomieniu NASA widzę w panelu sterowania/informacje/przechowywanie oba dyski:
    Dysk 1: 4TB, status normalny, pula pamięci 1
    Dysk 2: 8TB, status: nie zainicjowany
    Co mam teraz zrobić, by zainicjować dysk 2? W pomocy DSM widnieje informacja o tym, że mam otworzyć aplikację "zarządzanie przechowywaniem" i tam dodać dysk - niestety nie znalazłem takiej aplikacji.

Zależy mi na tym, by na nowy dysk widzieć jako wolumen 2 i by mieć dostęp do sumy dysków (4TB + 8TB = 12TB). Nie chcę robić RAID1 ani JBOD, ponieważ przy takiej konfiguracji awaria jednego z dysków powoduje utratę danych z obu dysków - chcę mieć oba dyski w trybie basic, na każdym osoby wolumen (kopie zapasowe najważniejszych danych robię na zewnątrz).

Druga, powiązana sprawa: w załączonym obrazku (panel sterowania/przechowywanie) pod dyskiem 1 widać info: Wolumen 1 (normala), SHR.
    Czy oznacza to że by mieć dostęp do sumy pojemności obu dysków muszę najpierw zmienić macierz dysku 1 z SHR na basic (z koniecznością skopiowania danych z dysku 1 na zewnętrzny dysk)?

pozdrawiam
    Krzysiek

Attached Files:

• dysk2.
      dysk2.jpg
      File size:
      118.5 KB
      Views:
      0
      md5_sum:
      159ac4c0102104ab1711329bc5aa32b6
  2. Kinio

Kinio Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    11:10 AM
    Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS214+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Suplement: znalazłem aplikację "Zarządzanie przechowywaniem". W zakładce "przegląd" mam to, co w załączniku w obrazku "przeglad.jpg" - Wolumen 1 w puli pamięci 1.
    W zakładce "Wolumen" mam to, co w załączonym obrazku "Wolumen.jpg": tutaj widnieje tylko Wolumen 1, z dyskiem 4TB - nie widać dysku 2.
    W zakładce Wolumen mogę wybrać Utwórz->kreator tworzenia systemu: tryb "Szybka" (tutaj pewnie tworzy SHR) i niestandardowa. Po wybraniu "Niestandardowy" pojawia się wybór "wybierz istniejącą pulę pamięci" oraz "Utwórz nową pulę pamięci" - zapewne mam wybrać to drugie?

Na razie nie chcę iść dalej - jako że wygląda na to, że pierwszy dysk mam w macierzy SHR (a nie w basic - o ile dobrze odczytuję informacje) to proszę o poradę: czy by uzyskać sumę pojemności obu dysków (4+8TB) muszę najpierw zmienić macierz dysku 1 z SHR na basic? Jeśli tak to czy da się przed całą operacją aktywować dysk 2 by przegrać na niego dane z dysku 1, wyciągnąć go z NASa i wtedy zmienić macierz dysku 1 z SHR na basic, a potem włożyc dysk 2 i mieć dostęp do danych z dysku 2 (które wcześniej skopiowałem z dysku 1)?

Attached Files:

• przeglad.
      przeglad.jpg
      File size:
      102.5 KB
      Views:
      0
      md5_sum:
      dd20b36c31e95793fc497affde528a98
    • wolumen.
      wolumen.jpg
      File size: